Lästips: Läsarberättelser Gratis stickmönster Smarta städknep Spartips Livet med katt Nostalgi Gratis noveller

Släpmärsch och 9 andra jamska ord – som du kanske inte hört förut

12 mar, 2025
author Angelica Jaako Billenman
Angelica Jaako Billenman
Grattis Jamtland och alla jamtar! I dag den 12 mars firar republiken Jamtland sin nationaldag. Men har du koll på jamskan?
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Se också: Författaren Sophia Rehnfjell visa upp sina nya böckerBrand logo
Se också: Författaren Sophia Rehnfjell visa upp sina nya böcker

Älskade Jämtland, som bland annat är känt för Skandinaviens alpina huvudstad Åre, messmör, Dunderklumpen och Allan Edwall, blev en republik 1963: Republiken Jamtland, med a istället för ä.

Det var från början ett humoristiskt kultur- och marknadsföringsprojekt, men har i dag både egen flagga – och president.

Den längst sittande presidenten var den omåttligt populäre vissångaren Ewert Ljusberg, som gick ur tiden 2021, 76 år gammal. Han innehade posten i hela 32 år och höll årligen ett uppskattat tal på musikfestivalen Storsjöyran som anordnas under sommaren i Östersund.

Vissångaren Ewert Ljusberg håller tal under Storsjöyran i Östersund.
Ewert Ljusberg håller tal under Storsjöyran i Östersund 2016. Foto: TT

2019 skadades han i en trafikolycka på väg hem från en spelning och tillfrisknade aldrig.

Annons

Eva Röse for president

Efter hans död är det skådespelerskan Eva Röse, 51, som axlar rollen som president för republiken Jamtland, som första kvinna. Många jämtar blev förvånade att det blev just hon, eftersom Eva Röse är från Stockholm, men faktum är att hennes mamma är född i Östersund och släkten har jämtska rötter till 1100-talet.

Men Eva Röse mottogs ändå med öppna armar under sitt första tal till jämtarna under Storsjöyran 2022. I publiken hördes publikens rop: ”Eva, Eva, Eva!”

Skådespelerskan Ewa Röse på Guldbaggegalan. Hon bär en svart nätklänning och ett stort halsband.
Eva Röse är sedan 2022 president över republiken Jamtland. Foto: TT

Men till skillnad från Eva Röse, som pratar stockholmska, talade (och sjöng!) hennes företrädare Ewert Ljusberg på bred jamska, eller jämtska, en dialekt som cirka 30 000 personer i dag pratar och som runt 50 000-60 000 förstår.

Jamska är uppdelat i fyra olika språkområden centraljamska, sydjamska, Offerdalsmål och Ragundamål, men det finns också olika uppdelningar inom områdena.

Annons

Vill du lära dig några jamska ord, kolla in vår ordlista nedan.

Jamsk ordbok

Agasam: Respektingivande

Artut: Rolig(t), trevlig(t)

En förkyld kvinna snyter sig.
Foto: Shutterstock/TT

Krimen: Förkyld

Blååk: Blåmärke

En fladdermus flyger.
Foto: Shutterstock/TT

Kvälläpp: Fladdermus

Annons

Möddes: Hade svårt

Hjortron på en myr.
Foto: Shutterstock/TT

Muhlta: Hjortron

2517377769 Zmrzlinar

Släpmärsch: Snigel

Annons

Storsa: Flicka

2149751295 New Africa

Örstolan: Öronen

Om du vill lära dig mer jamska på egen hand finns ett lexikon online.

Det finns även kurser i att skriva på jämtska vid Folkuniversitetet i Östersund.

Annons