Husköp i blindo – nu kommer programmet till Sverige
Husköp i blindo har premiär på Viaplay någon gång under 2023. Programledare för den nya satsningen är Carin da Silva. Vid sin sida har hon inredningsproffset Lena Nyholm och en av Sveriges främsta experter inom fastighetsaffärer, Sebastian Stojanovic.
I programmet som bygger på att deltagarna har fullt förtroende för programledarna, får deltagarna först se sitt nya hus när de köpt det, utan att först ha sett det. Huset renoveras och iordningställs av programmets experter.
Lena Nyholm är en av de främsta i landet inom inredningsbranschen. Hon har bland annat jobbat med inredningen i stora tv-produktioner såsom Så mycket bättre och medverkat som expert i Nyhetsmorgon. Vid sidan av det driver hon designbyrån Merry Monday där hon är en väl anlitad inredningsexpert som hjälper företag och privatpersoner.
Sebastian Stojanovic har av den ledande och branschneutrala tidningen MäklarVärlden utsetts till en av Sveriges främsta toppmäklare. Han har även blivit utnämnd till landets mest rekommenderade mäklare. Till vardags driver han mäklarfirman Ny vy Mäklare i Göteborg.
Inspirerat av danska succéprogrammet
Programmet är inspirerat av det danska succéprogrammet Buying Blind Denmark som visats på Viaplay i Danmark.
Carin Da Silva kommenterar så här:
– Det är väldigt roligt att få göra ett sådant program som jag själv älskar att titta på. Tittarna kan förvänta sig en berg- och dalbana av känslor från deltagarna. Det börjar med förväntan som leder till nervositet som går över i panik som förhoppningsvis avslutar med ren och skär lycka.
Carin da Silva har lång erfarenhet från TV branschen där hon bland annat varit dansare i Let´s Dance, programledare och hallåa för flertalet TV-och radioprogram, samt driver podden med Vivi och Carin.