Lästips: Läsarberättelser Gratis stickmönster Smarta städknep Spartips Livet med katt Nostalgi Gratis noveller

Charlotte Kallas fördel i Mästarnas mästare – beslutet om sonen Alvin

06 apr, 2025
author Jakob Meijer
Jakob Meijer
Foto: Janne Danielsson/SVT
I Mästarnas mästare kämpar deltagarna utan support på plats. I år hade dock en av deltagarna som krav att få ha sin familj närvarande.
För att spara den här artiklen så måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto
Annons
Se också: 5 höjdpunkter med Charlotte Kalla vi aldrig glömmerBrand logo
Se också: 5 höjdpunkter med Charlotte Kalla vi aldrig glömmer

Tre OS-guld och tre VM-guld. Det är bara några av alla medaljer som Charlotte Kalla vann under den aktiva karriären som längdskidåkare, innan hon 2022 valde att lägga skidorna på hyllan.

I samband med beskedet förklarade Charlotte att hon var nyfiken på livet utanför elitidrotten. Och året efter fick hon och sambon Fredrik Karström sitt första barn, sonen Alvin. Att bli föräldrar var dock något hon aldrig tagit för givet.

I en intervju med Allas berättar Charlotte att hon i perioder under skidkarriären ätit hormoner för att inte bli benskör.

– Jag blev orolig när mensen inte kom i gång trots att jag slutade med hormonerna. Tankarna svävade iväg med rädsla om att inte kunna bli mamma. Jag var ju dessutom en bit över 30 år. Det behövdes mycket tålamod för att bli gravid och jag är väldigt tacksam över att allt gick så bra.

Kalla berörd efter mötet med sonen Alvin

Från att livet alltid handlat om att prestera på elitnivå kretsar det i dag kring sonen Alvin. Och framöver även kring hennes kommande familjemedlem. I februari avslöjade nämligen Charlotte att hon väntar barn igen.

Däremellan passade hon dock på att testa sina tävlingsnerver igen då hon medverkade i Mästarnas mästare, som under våren sänds på SVT.

– Jag brukar titta på programmet och gillar verkligen mixen av att få se hyllningsfilmerna om de olika idrottarnas karriärer, tävlingarna och gemenskapen. Att själv delta var faktiskt ännu bättre än jag trodde, sa hon till Allas.

Annons

Trots att Charlotte Kalla avslutat sin karriär har hon i programmet visat att hon fortfarande är en riktig vinnarskalle. I det senaste avsnittet vann hon också den klassiska tävlingsgrenen ”jägarvilan.

I samma program fick Charlotte också ett för tittarna oväntat besök. Hennes sambo Fredrik och sonen Alvin dök plötsligt upp i huset där deltagarna bor. Det var en märkbart rörd Charlotte som tog emot sin familj.

– Det är först nu man inser hur mycket längtan det har varit som jag har försökt tränga undan de här dagarna, säger hon i programmet.

– Det var nu som jag förstod hur mycket jag har längtat. Men det gav också så mycket energi att få träffas. Det kommer bli ett härligt minne när Alvin blir äldre. Att få kika tillbaka och se vad jag pysslade med under Mästarnas mästare.

Inte den första att ställa krav i Mästarnas mästare

Till saken hör att Charlottes familj bodde på plats i Spanien under hela inspelningen. Det var också ett krav från hennes sida för att ställa upp i programmet, skriver Expressen.

– Jag tyckte att det kändes svårt. Alvin var bara drygt ett år då och jag ville inte vara borta från honom så länge, säger Charlotte Kalla till tidningen.

Hon är också den enda deltagare som hade sin familj på plats, vilket kan tyckas som en fördel i tävlingen.

Kalla är dock inte den första deltagaren i Mästarnas mästare som haft liknande krav.

2016 hade Peter Forsberg sina barn och dåvarande fru på plats under inspelningarna. Och även Ingmar Stenmark flög ner sin familj när han medverkade 2017.

SVT har vid dessa tillfällen varit tydliga med att deltagarna skött logistiken själva när det kommer till boende och transport och att familjemedlemmarna inte varit på plats under själva inspelningen av programmet.

Annons

Fördel eller ej. Peter Forsberg vann sin säsong och Ingmar Stenmark slutade trea med skidlaget under all star-säsongen 2018. Så kanske det ändå har en viss positiv effekt att ha familjen på plats?

Annons