Genombrott för läkemedel via huden

Snart kan sprutor vara ett minne blott vid medicinering. I alla fall tror några forskare att de löst problemet hur vi ska kunna ge medicin direkt genom huden.
En forskargrupp vid Karolinska Institutet tror sig ha löst ”hudens gåta”. Genombrottet öppnar för nya behandlingsmetoder samtidigt som det kan minska risken för mediciners biverkningar.
Forskargruppen har lyckats beskriva hur hudens yttersta lager, hornlagret, ser ut och fungerar på molekylnivån. Det öppnar dörren för att i stor skala kunna ge läkemedel genom huden. Det ger också stora möjligheter att bättre förstå många hudsjukdomar.
Vattentätt lager
– Man kan säga att vi har lyckats lösa hudens gåta, något som kan ha stor betydelse för dermatologin, säger Lars Norlén, docent vid enheten för dermatologi och venereologi vid Karolinska Institutet och den som lett forskargruppen.
Det översta lagret av huden är ett vattentätt barriärskikt, hornlagret. Nu har en forskargrupp på Karolinska Institutet lyckats strukturbestämma detta barriärskikt på molekylnivå, något som ger förståelse för hur hudens ”genomsläpplighet” fungerar.
Kan slippa sprutor
På sikt banar det väg för att brett kunna ge läkemedel genom huden i stället för i tablett eller sprutform. Fördelarna med det är flera, bland annat kan läkemedlet ges jämnt över tiden och inte stötvis. Det innebär också att patienten slipper den så kallade förstapassagemetabolismen, där hela den givna dosen passerar levern, något som ökar risken för biverkningar.
Datorsimulering
– Nu har vi möjlighet att konstruera datorsimuleringar där vi kan pröva oss fram för att ta reda på vilka substanser som behöver tillsättas olika läkemedel för att öppna upp huden. Förhoppningen är att vi på sikt ska kunna administrera vanliga läkemedel som insulin och antibiotika genom huden, säger Lars Norlén.
För att göra sin kartläggning har forskarna tagit fram ett helt nytt experimentellt tillvägagångssätt, där de bland annat blixtnedfryst små hudbitar som sedan studerats med ett nedfryst elektronmikroskop.
– Det har gett oss möjlighet att bestämma hur vävnaden ser ut och fungerar på molekylnivån i en levande cell. Våra data har inte grumlats av tillsatta färger, lösningsmedel eller plaster, vilket är unikt, säger Lars Norlén.
Stor betydelse för utvecklingen
För hudmedicinen, eller dermatologin, har upptäckten stor betydelse. Majoriteten av alla hudsjukdomar yttrar sig genom något slags störd funktion i hudens skyddsbarriär. Forskarna vill nu gå vidare och använda sin metod för att på molekylnivå bestämma störningen i hudens skyddsbarriär vid olika hudsjukdomar. Det är i så fall ett avgörande steg mot ökad förståelse av dessa sjukdomar, och sannolikt en förutsättning för utvecklingen av nya och bättre behandlingar.
Genombrott
– Det här kan bli ett genombrott för dermatologin. Vår forskargrupp har ägnat 20 år åt att lösa hudbarriärens gåta, säger Lars Norlén.
Alla landlevande organismer har en vattentät barriär som ett yttersta skyddskal. Hos människan och andra ryggradsdjur utgörs denna av ett unikt sammansatt fettskikt mellan cellerna i hudens översta lager, hornlagret. Men även andra landlevande organismer, som insekter och växter, har en liknande skyddsbarriär.
– Att förstå hur denna skyddsbarriär har utvecklats är ett viktigt led i att förklara varför liv på land existerar och är möjligt, säger Lars Norlén.
Mer från
Hälsa&Relationer
Martha Ehlin från Göteborg vald till Lyssnarnas Sommarvärd
Hälsa&Relationer | Det blev Martha Ehlin, 35 år, och hennes berättelse om hur hon 2009 transplanterades med fem nya organ, som röstades fram som Lyssnarnas Sommarvärd 2013. – Att bli utvald till Lyssnarnas Sommarpratare känns helt fantastiskt och mycket ärofyllt, säge... Läs mer »
Funderar du på en ny cykel? Tio smarta tips inför köpet!
Hälsa&Relationer | Allt fler svenskar cyklar oftare, och utbudet av cyklar har aldrig varit större eller mer varierat. Färger, modeller och tillbehör är fler än någonsin. – Utbudet och valfriheten är positivt men det är smart att vara lite förberedd inför cykelköpet... Läs mer »
Låt fem mammor ge sina barn en tryggare start i livet
Hälsa&Relationer | I många länder är det svårt för en nybliven mamma att ge det egna barnet den trygga start i livet hon önskar. UNICEFs startpaket för fem mammor kostar 245 kronor i UNICEFs gåvoshop och innehåller myggnät mot malaria och vaccin mot stelkramp, polio ... Läs mer »
Svenskar sexfantiserar om schlagerstjärnor
Eurovision Song Contest | En ny europeisk undersökning avslöjar vad svenskarna egentligen tänker på när de tittar på Eurovision Song Contest. En tredjedel fantiserar om en äventyr med schlagerdeltagarna. Men det finns stora skillnader mellan män och kvinnors fantasier. Att... Läs mer »
10 tips som håller fötterna på gott humör i sommar!
Hälsa&Relationer | Låt fötterna klara sommarens utmaningar utan att behöva uppleva ömmande blåsor, skoskav och obehaglig lukt. Med hjälp av tio stycken första-hjälpen-prylar håller du garanterat obehagligheterna borta – oavsett väder! Packa väskan med följande: Ba... Läs mer »
Bar fästingen på borrelia? Självtest ger snabbt svar!
Hälsa&Relationer | Varje år insjuknar över 10 000 svenskar i Borrelia på grund av fästingbett. Sjukdomen kan i värsta fall leda till förlamning. Idag finns det snabbtest som inom 10 minuter avgör om fästingen du nyss blivit biten av bär på borreliasmitta. Det är där... Läs mer »
Minskad allergirisk om också föräldrarna suger på nappen!
Hälsa&Relationer | Livsstilen har stor betydelse för risken att utveckla allergi, men enkla tips om hur man kan skydda sitt barn har hittills saknats. Forskare vid Sahlgrenska akademin visar nu att vanan att rengöra barnets napp genom att suga på den stärker barnets ... Läs mer »
Inte värre menssmärtor av kopparspiral
Hälsa&Relationer | Att använda kopparspiral ger inte förstärkta menssmärtor. Det visar en studie där forskare vid Sahlgrenska akademin följt 2 100 kvinnor i 30 år. Tidigare vetenskapliga studier har antytt att kvinnor som användander kopparspiral som preventivmedel ... Läs mer »
LyckoJuans sökande efter sin far
Hälsa&Relationer | Spelvärden Juan Mella är ett populärt ansikte i bingochatten på postkodlotteriet.se. Juan bär på en fascinerande livshistoria. Han föddes i den lummiga kuststaden Viña del Mar i Chile. Som femåring flyttade han med sin mamma till Sverige. I dag är ... Läs mer »
Spanska och kinesiska i topp bland språk vi helst vill kunna
Hälsa&Relationer | Engelska är språket som flest svenskar anser sig ha mest nytta av i sitt yrkesliv. Därefter är spanska det språk som svenskarna helst vill behärska. Kinesiska anses allt viktigare bland de yngre, som rankar språket som det tredje mest användbara i ... Läs mer »







































